نمایش مجسمه‌های مبتذل در ایران ! + عکس - عکس های بازیگران زن و مرد ایرانی و بازیگران هالیوود و مطالب روز

فید خوان ارتباط در یاهو فیسبوک گوگل پلاس
لینک های جالب

نمایش مجسمه‌های مبتذل در ایران ! + عکس

بازدید:1,425

hbeyjyct9k2gdcpnqcz نمایش مجسمه‌های مبتذل در ایران ! + عکس

پس از نقل خاطره دکتر حسن قدیری ابیانه (سفیر سابق جمهوری اسلامی در مکزیک) از برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ایران در مکزیک و تلاش برگزار کننده ایرانی این نمایشگاه در به نمایش در آوردن مجمسه‌های عریان در این نمایشگاه با پشتیبانی، ملک‌زاده و سفارش رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، خبرها حاکی از بی‌توجهی به این رویه در برخی موزه‌ها و مناطق گردشگری داخلی است به نحوی که به نمایش در آمدن مجسمه‌های عریان در این مراکز گردشگری اعتراض‌های فراوانی را به دنبال داشته است.

به گزارش سه نسل به نقل از رجانیوز، در همین راستا به نمایش در آمدن مجسمه‌های عریان زن و مرد در  موزه”باغچه جوق ماکو”در استان آذربایجان غربی موجب شرمساری بازدیدکنندگان این موزه شده است.

باغچه‌ی جوق ماکو در فاصله‌ی ۶ کیلومتری ماکو و حدود ۲ کیلومتری از سمت غرب جاده اصلی بازرگان و در روستایی به نام باغچه جوق در استان آذربایجان غربی واقع شده است.

کاخ تاریخی وبا شکوه باغچه جوق ماکو در باغی به وسعت حدود ۱۱ هکتار در اواخر دوره قاجار به دستور اقبال السلطنه ماکویی، یکی از ســرداران مظفـــرالدین شاه و از حکام مقتدر آن دوره ( ۱۳۲۴-۱۳۱۳ هجری قمری) با ۲۵۰۰ متر مربع زیر بنا در باغی زیبا که دارای انواع درختان میوه و گلها (بوته‎های بزرگ رز و …) و درختان زینتی ( اقاقیا، تبریزی و…) و چشمه‌ای زلال می‎باشد، ساخته شد و تأثیر شگرفی از سبک معماری روسیه آن زمان پذیرفته است.

در سال ۱۳۵۳ هجری قمری، ساختمان باغچه جوق از وراث سردار ماکویی توسط دولت خریداری شد و پس از انجام برخی تعمیرات ضروری، این مجموعه از سال ۱۳۶۴ برای بازدید عموم به عنوان کاخ موزه آماده گردید و در تیرماه سال ۱۳۷۵ هـ . ش. در فهرست آثار ملی ایران به شماره ۱۷۳۹ به ثبت رسید و از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۳ محوطه، عمارتها و فضاهای خدماتی آن مرمت و بازسازی شد.

این باغ از نمونه‌های منحصر به فرد باغسازی در ایران محسوب می‌شود. زیرا از یکسو دوران شکل‌گیری آن به دوران قاجار باز می‌گردد و هم به لحاظ موقعیت قرارگیری در منتهی‌الیه محدوده‌های جغرافیایی ایران و در خط تماس با دیگر فرهنگها واقع شده بود. این دو عامل در شکل گیری این باغ تأثیر به‎سزایی داشته است و سبکی منحصر به فرد از باغ سازی را به نمایش گذاشته است.

اما متأسفانه این مرکز زیبا و تفریحی که می تواند معرف گذشته پر افتخار ایرانیان در عرصه معماری و شهر سازی باشد با وجود ۵ مجسمه عریان زن و مرد که در اندازه‌های ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متری ساخته شده و در ۲ راهروی این ساختمان قرار گرفته، موجبات شرمساری بازدیدکنندگان از این باغ را به وجود آورده است.

نکته جالب آنکه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان غربی در کتابچه معرفی این ساختمان با چاب تصاویر این مجسمه ها و با پوشاندن آنها! در واقع نشان داده که از وجود این مجسمه ها خبر داشته بلکه از قبح به نمایش در آمدن آنها در معرض بازدید عامه مردم نیز مطلع است. با این حال علت عدم جمع آوری این مجمسه‌ها توسط اداره مذکور مشخص نیست.

این بی‌توجهی و اهمال در حالی است که بارها نسبت به این اقدام اعتراض شده است.

 

kc3jr94zk6w6lgl7r1e6 نمایش مجسمه‌های مبتذل در ایران ! + عکس

529pup8r64krb9cjksd6 نمایش مجسمه‌های مبتذل در ایران ! + عکس

sp5wu0479h82sh8568q6 نمایش مجسمه‌های مبتذل در ایران ! + عکس

j9kqmprj9ry0kn53c0cd نمایش مجسمه‌های مبتذل در ایران ! + عکس

مطالب مشابه

جدیدترین مطالب


ارسال پیام

به نکات زیر توجه کنید

  • پیام شما مورد بررسی قرار میگیرد واگر جوابی داشت به ایمیل شما ارسال میشود
  • لطفا پیام خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


تیلیغات